Pastacı Kreması ve Diğer Kremalar arasındaki Fark Nedir?

Pastacı Kreması ve Diğer Kremalar arasındaki Fark Nedir?
24 Kasım 2016

 

Merhaba Sevgili Neselitarif okuyucuları ;

Bugüne kadar pastacı kreması denildiğinde aklımıza gelen bir çok soruya açıklık getirmek istiyorum.

Pastacı kreması ( özellikle butik pastacılıkta ) profesyonel pasta uzmanlarının kullandığı bir kremadır.Kremamızı hazırlarken bazı küçük detaylarına özen gösterdiğimizde, en az profesyonel bir pastacının yaptığı pasta kreması kadar güzel olacağını sizde göreceksiniz.

En fazla kullanılan krema çeşitleri arasındadır.Butik pastacılıkta yaygın olan, evde yapacağınız pastalarınızın arasında hatta profiterolün içkısmına vb. bir çok yerde kullanabileceğiniz bir kremadır.

Şimdi dilerseniz en çok merak edilen sorularımıza yanıt arıyalım.

Soru : Ganaj ile bu kremanın arasındaki fark nedir?

Yanıt : Ganaj süt kreması ve çikolata ile elde edilen bir kremadır ( size tavsiyem kullanacağınız çikolatayı iyi seçmeniz ) .Genelde pastacılar pasta üzerinde çalışırken kullandıkları bir kremadır.Pastacı kreması ise pasta içine kullanılan bir krema olduğu için pasta üzerinde kullanılmamaktadır.

Soru : Buttercream ve pastacı kreması arasında ki fark nedir?

Yanıt : Buttercream yağlı bir krema olup, genelde pastacıların çok sık kullandığı cupcake vb. pastalarda kullandıkları için, pastacı kremasıyla karıştırılmamalıdır.Buttercrema yağlı bir krema olup 3 çeşidi vardır ve herbiri farklı işlev görmektedir.

Buttercream kremasının işlevlerinde dikkat etmeniz gereken asıl konu, kremanın sert orta ve yumuşak kıvamlı olmalısıdır.

1. Sert kıvamlı bir krema aklınıza gelebilecek her türlü çiçek dekarosyonunda kullanılabilmektedir.

2. Orta kıvamlı bir kremada hayal gücünüzden kurdelalar,süslemeler,çeşitli grafiklerden olaşan zigzaglar vb süslemeler yapabilirsiniz.

3. Yumuşak kıvamlı bir kremada ise pasta üzerindeki bütün şekilleri ve ince kıvrımları hatta yazılarınızı,noktalarınızı vb pastanızın dış kaplamasındaki süslemelerinizi rahatça yapabilirsiniz.

Soru : Pastacı kremasındaki püf noktalar nelerdir?

Yanıt : Sütü ısıtırken içine kullanacağımız aromaları ( Bu limon rendesi yada vanilya ) süt ısınırken eklemek aromaların daha iyi dağılmasını sağlayacaktır.

Tekniklere dikkat ederek kremayı sürekli karıştırmak gerekmektedir.

Pasta kremasının buzdolabında mümkünse 1 gece yada en az 1-2 saat beklettiğinizde daha güzel bir lezzet olacaktır.
Kolay gelsin.